Galerie Služby Tým Blog Kontakt

Ibra Ibrahimovič  /  fotograf Henrich Boráros  /  scénograf Tereza Gruntová  /  grafická designérka Ondřej Jungmann  /  pilot Jiří Kylar  /  tiskař Martin Mráz  /  fotograf Ronny Persan  /  cestovatel Viktor Puci  /  grafický designér Martin Špoula  /  grafický designér Martin Štěpánek  /  kameraman Karel Šuster  /  fotograf Václav Vašků  /  fotograf, novinář

Ibra Ibrahimovič / fotograf

Narozen 1967 v Mostě.

1986 odmaturoval na SPŠ strojní v Mostě.

Žije střídavě v Meziboří u Litvínova a v Praze. Do roku 1990 fotografoval amatérsky a pracoval jako technolog a kontrolor ve strojních dílnách Cemopetrolu Litvínov. Od roku 1991 je fotografem na volné noze.

Na počátku kariéry se specializoval na černobílou dokumentární fotografii, později rozvíjel ostatní fotografické odbornosti a začal fotografovat digitálně. Mezinárodně známý je zejména jeho seriál černobílých fotografií o bourání severočeské obce Libkovice, publikovaný v knize Libkovice: Zdař Bůh, a příběh sedláka Rajtera, za který získal titul Zlaté oko / fotografie roku na Czech Press Photo 2003.

Od roku 1997 spolupracoval nejčastěji s firmami Fotoplus a European Touch, pro které pořizoval dokumentární seriály z natáčení reklam, užité snímky do reklamních katalogů, fotografie architektury a portréty. Pravidelně fotografuje pro Divadlo rozmanitostí a spolupracuje s nevládními organizacemi v oblasti kultury a životního prostředí. Nepravidelně publikuje v zahraničních časopisech. Své zakázkové snímky uplatňuje nejvíce v sektoru malých a středních firem, kde kromě fotografování zajišťuje i grafickou úpravu a tisk.

Vybrané komerční realizace:
plakáty pro celovečerní filmy Štěstí, Václav, Tobruk, portréty pro právní kanceláře Schönherr, Giese & Partner, Ekologický právní servis, portréty pro zahraniční periodika Time, Guardian, Automobile Magazine USA, reklamní fotografie pro firmy Panasonic, Sandvik, Enelex, kalendáře pro město Litvínov, Divadlo rozmanitostí a firmu Enelex, fotografická publikace O školara / Školáci pro město Ústí nad Labem, historická brožura k 800 letům města Meziboří a další.

Vybrané výstavy:
1988 Amfo 88, 1993 Nová jména, 1994 Libkovice - Svědomí Severu, 1996 Děti z vedlejší ulice, 2001 Výstava české fotografie v USA, 2003 Příběh sedláka Rajtera, 2005 Česká fotografie 20. století, 2006 Fotky ze Severu, 2009 Via Lucis a publikace: 1997 Libkovice: Zdař Bůh, 2000 Od břehů k horám, 2005 O školara / Školáci, 2010 Česká fotografie 20. století.

Ve volném čase fotografuje převážně na černobílé filmy svůj životní seriál Střepy severních Čech a ručně zvětšuje autorské fotografie. V Praze příležitostně dokumentuje komíny a pohledy ze střech činžáků. :-)


Foto © Ibra Ibrahimovič  /  ibraphoto@gmail.com  /  +420 603 157 537  /  Design © Martin Špoula, Ibra Ibrahimovič