Galerie Služby Tým Blog Kontakt

Ibra Ibrahimovič  /  fotograf Henrich Boráros  /  scénograf Tereza Gruntová  /  grafická designérka Ondřej Jungmann  /  pilot Jiří Kylar  /  tiskař Martin Mráz  /  fotograf Ronny Persan  /  cestovatel Viktor Puci  /  grafický designér Martin Špoula  /  grafický designér Martin Štěpánek  /  kameraman Karel Šuster  /  fotograf Václav Vašků  /  fotograf, novinář

Václav Vašků / fotograf, novinář, scénárista

Narozen 1962 v Praze.

1980 vyučen fotografem na SOU Podkovářská v Praze, v současné době studuje fotografii na Institutu výtvarné fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Po vyučení začínal v Československé televizi. Již za komunistického režimu se aktivně věnoval ochraně životního prostředí. Během tzv. sametové revoluce v listopadu 1989 založil s Ivanem Dejmalem, Ivanem Plickou a Tomášem Škrdlantem významné sdružení Zelený kruh – největší uskupení ekologických organizací v tehdejším Československu. V letech 1991 až 1996 pracoval v Českém deníku jako redaktor, později editor se zaměřením na životní prostředí. V této době zároveň studoval filosofii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1996 až 2004 působil jako mluvčí české pobočky mezinárodní ekologické organizace Greenpeace a zároveň se jako fotograf účastnil kyanidové havárie zlatého dolu Baia Mare (Rumunsko, 2000) a snahy o vyčištění opuštěné chemičky po havárii Union Carbide v Bhópálu (Indie, 2002).

Od roku 2004 pracuje jako fotograf na volné noze. Spolupracuje s Českou televizí a rozhlasem, publikuje v českých i zahraničních periodikách, např. Newsweek, Financial Times, Le Monde, Dagens Nyheter. Od roku 2007 působí navíc jako fotoeditor v deníku Hospodářské noviny.

Nejznámější je cyklus jeho fotografií o současném životě v oblasti Černobylu, za který získal ocenění v soutěži Czech Press Photo 2005 a jenž byl vystavován v řadě zemí světa, mj. v Kanadě, Turecku, Itálii, Ukrajině, Makedonii a na Slovensku. V posledních letech pomáhá organizovat mistrovské fotografické workshopy Antonína Kratochvíla a agentury VII v Černobylu. Ojediněle přednáší pro nevládní organizace o práci s médii.

Ve volném čase se oddává sběračské vášni zapomenutých krásných věcí na blešáku v Praze Vysočanech a zároveň zde pořizuje snímky do svého rozsáhlého fotografického seriálu Lidé z burzy. :-)

Společné projekty a realizace
s Ibrou Ibrahimovičem:


Foto © Ibra Ibrahimovič  /  ibraphoto@gmail.com  /  +420 603 157 537  /  Design © Martin Špoula, Ibra Ibrahimovič